Jeszcze lepsza demolka!

Zostańmy jeszcze przez moment w temacie strzelanek, bowiem według najnowszych doniesień za kilka miesięcy każdy z nas będzie mógł cieszyć swoje oczy i komputery najnowszą odsłoną kultowej serii strzelanek – czyli Battlefield. Gra ta zasłynęła już dawno nie tylko przepiękną grafiką, ale przede wszystkim tym, iż mieliśmy niewiarygodny wpływ na otoczenie. Każdą bronią można było niszczyć to, co tylko nam się rzewnie podobało. Mogliśmy z karabinu podziurawić drewniane ścianki chat, nożem ścinać krzaki w dżungli, a z rakietnicy rozsadzić ścianę budynku. Z tego właśnie słyną i słynie Battlefield. Z tego, co można zobaczyć na przedpremierowych filmikach będących także trailer-ami, będzie to naprawdę kawał dobrej gry. Grafika znowu została ulepszona do tego stopnia, że wszystko wygląda jak w rzeczywistości. Podobno modyfikacjom poddano także możliwości wpływu na otoczenie oraz prowadzenie pojazdów, co zapowiada, że będzie naprawdę niezła zabawa! Nie pozostaje nic innego jak z utęsknieniem wyczekiwać dnia premiery.

Klon COD

W końcu, nareszcie, wreszcie! Stworzono grę (nie strategiczną), w której to nie Amerykanie atakują swoim wojskiem jakąś nację, czy państwo. Tym razem, to Amerykanie są tymi atakowanymi. Tymi, którzy muszą się mocno bronić przed okupantem, a okupantem w grze tej jest państwo powstałe z połączenia obu Korei. Dość już tych tajemniczości. Opisywana tutaj gra to Homefront. Gra graficznie zrobiona bardzo dobrze. Fabularnie też nie najgorzej, choć przejście kampanii dla jednego gracza zajmuje około 4-6 godzin. Wróćmy jednak do grafiki, która – tak jak napisałem – jest bardzo dobra. Musi taka być skoro silnik graficzny oraz wszelkiego rodzaju wskaźniki i znaczniki twórcy gry jakby żywcem wyjęli ze znanej serii FPP firmy Activision- czyli Call of Duty! Można by powiedzieć, że to źle, ale trzeba też powiedzieć, że od dawien dawna znana jest wszem i wobec wszystkim zasada, która mówi, że jeśli już ściągać, to tylko od najlepszych. A po stagnacji serii Medal of honor, Call of Duty bez wątpienia najlepsze jest. Czy warto zagrać w Homefront-a? Tak. Czy ta gra, która zapada w pamięć? Nie, chociaż kilka naprawdę epickich i świetnych scen i momentów w grze jest.

Poker online

Coraz popularniejszymi grami online stają się gry karciane, a dokładniej rzecz biorąc poker. Ta gra karciana w internecie skupia już całe środowisko wręcz profesjonalnych i zawodowcy graczy. Za pośrednictwem sieci organizowana jest coraz większa liczba turniejów, w których można już wygrać nie tylko realną gotówkę, ale także możliwość wystąpienia w prawdziwych turniejach pokerowych, choćby w Las Vegas. O popularności, a także rozmachu online-wego pokera świadczyć może fakt, iż internetowe turnieje posiadają rzeczywistych, bardzo znanych w świecie pokerowym sponsorów. Mowa tu oczywiście nie o osobach, lecz o firmach, ale również znane osobistości ze świata pokera wspierają wirtualną odmianę tej gry. Świadczyć może o tym fakt, iż ostatnio uruchomiono stronę, za pośrednictwem której możemy przez internet rozegrać partię Texas Hold’em z kilkoma gwiazdami światowego, zawodowego, pokera. Oby tak dalej, bo całe to imperium rozwija się w naprawdę ciekawym kierunku, a przy tym wyznacza nowe standardy w rozgrywkach sportowych online.

Casual, a hardcore w grach

Rynek gier komputerowych obecnie podzielił się jak gdyby na dwa obozy. Jeden obóz, to tak zwani gracze hardcore’owi. Są to głównie fani opisywanych już wielokrotnie na tym blogu tytułów typu MMO, przy których mogą spędzić nawet do dziesięciu godzin dziennie. Drugi obóz, to obóz graczy tak zwanych casualowych, czyli takich, którzy z graniem czy to na komputerze czy na konsolach nie mają wiele wspólnego, ale od czasu do czasu w dobrym towarzystwie lubią zagrać w sobie w coś niewymagającego. Właśnie z myślą o graczach (nazwijmy ich wymiennie „niedzielnych” powstały takie platformy jak Nintendo Wii, czy gry na Kinekt’a. Graczy casualowych próbuje także pozyskać Sony wypuszczając kolejne, miłe i ciekawe, rodzinno-towarzyskie tytuły obsługujące kontroler ruchu Move. Cóż, w końcu każdy grosz się przyda, a w tym biznesie owy przysłowiowy grosz, to tak naprawdę duże sumy. Jeśli więc jest możliwość pozyskania nowego odbiorcy dla gier, to każda firma zrobi wszystko, aby nowych graczy przyciągnąć.

Ekonomiczne gry strategiczne

Bardzo specyficznym rodzajem gier strategicznych są gry ekonomiczne. Gry, w których nie tyle musimy budować własną wioskę i walczyć z wrogiem, co dbać o rozwój infrastruktury miejskiej czy też firmy. Są gry tego typu, w których kierujemy szpitalami, wesołymi miasteczkami, firmami kolejowymi, restauracjami czy nawet więzieniem! Oczywiście najsłynniejszymi przedstawicielami tego typu gier są gry spod znaku Tycoon, które jeśli mnie pamięć nie myli na rynek wypuszczała między innymi firma Hasbro. Wcześniej rzecz jasna były takie tytuły jak SimCity, czy SimFarm, ale to dopiero produkty Tycoon zakreśliły tak ogromny obszar biznesów,m interesów i firm, które możemy prowadzić. W dzisiejszych czasach te gry są już chyba trochę zapomniane, bo i graficznie odstają od growej współczesności, ale dla ludzi mojego pokolenia były to naprawdę miodne produkty, przy których spędzało się cale dnie, a sama rozgrywka dawała naprawdę masę przyjemności, której nie można porównać w żaden sposób z tym, co oferują współczesne tytuły, bowiem zamiast na grywalność, stawiają one przede wszystkim na grafikę.

Wojenne gry strategiczne

Gry strategiczne, to bez wątpienia ten rodzaj gier, które nie są przeznaczone dla każdego gracza. Nie każdy amator gier lubi przecież planowanie, budowanie, zbieranie kruszców, materiałów, żywności, rozwijanie miasta czy wioski przez długie godziny tylko po to, ażeby przez ostatnie pięć minut misji powalczyć z przeciwnikiem. Dlatego też na rynku gier strategicznych pojawiają się tytuły, w których nie rozbudowa metropolii, ale sama walka i taktyczne planowanie ataku jest esencją. Do takich pozycji bez wątpienia należą wszystkie odsłony serii Red Alert czy Company Of Heroes. Moim zdaniem ta ostatnia jest w prostej linii kontynuatorem wszystkich pomysłów, które dobre kilka lat temu zostały po raz pierwszy użyte w grze strategicznej Sudden Strike. Dzięki tego typu grom strategicznym możemy naprawdę poczuć się tak, jakbyśmy sami wylądowali w środku wydarzeń historycznych. Jeśli jeszcze dodać do tego grafikę, którą mogą wygenerować współczesne komputery, to otrzymamy produkt, który sprawi, że od gry strategicznej nie oderwiemy się przez bardzo długi czas.

Gry w sieci to także biznes

Rozrywka online kiedyś opierała się głównie na różnego rodzaju portalach, gdzie po zalogowaniu się, założeniu konta można było grać w szereg popularnych, klasycznych gier towarzyski czy planszowych takich jak chińczyk, szachy, kosmetyki samochodowe, warcaby czy srabble. Obecnie jednak rozrywka online weszła na zupełnie nowy poziom dzięki opisywanym już tu, na tym blogu grom MMO. W dzisiejszych czasach środowisko skupiające graczy MMO, to naprawdę wielka społeczność! Najpopularniejsze gry tego typu skupiają bowiem miliony osób z całego świata. Do tego gdzieś na boku całego środowiska prawdziwych graczy, powstała także grupa osób, które najnormalniej w świecie na grach MMO chcą zarabiać. Można się zastanawiać czy jest to etyczne, dobre, bo przecież żaden prawdziwy i oddany gracz za żadne pieniądze nie sprzeda postaci, którą rozwija się niejednokrotnie nawet przez kilka ładnych lat. Mimo wszystko nie uciekniemy od tego, że dla wielu osób (nie licząc twórców gier) MMO jest naprawdę dochodowym biznesem. Zadajmy sobie jednak pytanie czy to nie umniejsza radości i przyjemności z gry?

kosmetyki samochodowe

Kierownice dedykowane do konkretnych gier

Kiedyś rewolucją i marzeniem każdego dziecka była zwykła kierownica do komputera lub rowerki dziecięce. Obecnie firmy prześcigają się w produkcji przeróżnych modeli kierownic. Z dźwignią zmiany biegów, z łopatkami typu TIPTRONIC. Innowacje ogarnęły również kształty samej kierownic i pedałów. Imitują rajdowe, sportowe, są wykonywane z przeróżnych tworzyw, które dać mają właśnie wrażenie sportowości. Swojego czasu w produkcję tego typu zabawek, jeśli chodzi o wzornictwo wzięli się projektanci dwóch znanych firm samochodowych. Ba! Kierownice dedykowane od Porshe bądź Ferrari, to już nie tylko gadżet dodatkowy, to wręcz obowiązkowa pozycja dla fanów niektórych najnowszych gier samochodowych. Na poparcie tej tezy warto tu przywołać ostatnie dwie części kultowej serii gier wyścigowych Need For Speed, bowiem producenci tych gier do grania w dwie ostatnie odsłony tego tytułu zalecają konkretne modele komputerowych kierownic. Oczywiście możemy grać na padach lub klawiaturze, ale według twórców wrażenia będę największe z gry na kierownicy.

Wiedźmin 3?

Cóż, jeszcze jesteśmy na trochę czasu przed premierą drugiej odsłony pierwszej polskiej super gry- czyli Wiedźmina, a wydawca już zapowiada, że będzie także część trzecia! Fani już zacierają ręce, podobnie jak i spece od sprzedaży, bowiem takiego kasowego sukcesu, jaki odniosła pierwsza część Wiedźmina, nie zanotowała żadna polska gra. Komputerowymi przygodami Geralda zachwyceni byli wszyscy fani gier typu RPG i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie! Świetnie napisany scenariusz, ciekawe zadania, zagadki, wciągająca fabuła, postacie, które również zostały pomyślane wspaniale nie tylko pod względem graficznym, ale także charakterologicznym. To tylko niektóre zalety pierwszej części The Witcher, a proszę mi uwierzyć, że naprawdę jest ich o wiele, wiele więcej. Producenci i twórcy gry zapowiadają, że druga część będzie jeszcze lepsza niż jej poprzedniczka. Nauczeni doświadczeniem gracze, wiedzą jednak, że rzadko, bardzo rzadko zdarza się tak, że druga część gry jest lepsza od pierwszej. Miejmy nadzieję, że z grą The Witcher tak będzie.

Fenomen gier MMO

Wśród różnego rodzaju gier komputerowych bez wątpienia na przestrzeni ostatnich lat największym powodzeniem cieszą się gry MMO. Omawiając, a nie tłumacząc ten skrót, trzeba powiedzieć, że są to gry, w które gra się za pośrednictwem internetu. Cała zabawa polega na tym, że najczęściej tworzymy własną postać, którą poruszamy się w świecie gry i staramy się jak najbardziej rozwinąć jej umiejętności, ale także zdobyć jej jak najlepsze wyposażenie dostępne w świecie gry. Ktoś mógłby zapytać co może być fajnego w chodzeniu jakimś wirtualnym ludzikiem, w rozwijaniu go i ubieraniu? Dla niektórych pewnie nic fajnego w tym nie ma, ale zapewniam, że są osoby, które „prowadzą” swoją postać już kilka lat. Ponadto w gry typu MMO możemy grać ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi, co też wpływa bardzo na przyjemność, którą czerpiemy z rozgrywki. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego dla fanów MMO, jak zebrać się w kilka osób i razem, wspólnymi siłami zabić jakiegoś potwora. Grom MMO poświecono już całą masą artykułów, a socjologowie zastanawiają się nawet nad tym, jak to jest możliwe, że postać z gry na portalach aukcyjnych ktoś sprzedaje, a ktoś kupuje i to nawet za kilka tysięcy złotych.